Екип 1.
Строители на зелена къща на студено място

 

НАЦИОНАЛЕН STEM ЦЕНТЪР

1113, София, бул. „Цариградско шосе“ № 125, бл. 5, тел./факс: 02 873 83 57

Електронна поща: stem.center@mon.bg

Да ви се представя! Казвам се Ursus maritimus или просто бяла мечка. Често ме наричат и полярна мечка. Аз съм най-големият сухоземен хищник.

Арктика е моят дом. Нейната площ е цели 21 млн. km2.
Величествена и сурова е природата на Арктика, но все по-често тук се чува тъ­те­нът от падащите айсберги. Те се откъсват от топящия се лед – сърцето на ледената пустош.
Затоплянето на климата променя за­ле­де­ни­те брегове, където ловуваме. Това ни принуждава да търсим все нови и нови места, за да намираме храна.

Да проверим дали иглуто отговаря на всичките изисквания за екокъща?

Задача 1. Архитектите започват работата си върху всеки проект за зелена къща с определяне на мястото ѝ. Мястото на иглуто е ясно – това е снежната покривка в Арктика. 

А. Да открием главното предизвикателство за строителите на зелени къщи в Арктика. 

Б. Да си припомним.

Къде отива топлината?

За една година в света се изгаря огромно количество гориво, при което се освобождава топлинна енергия, но не цялата се използва и това довежда до „топлинно замърсяване“.

Как се пренася топлинната енергия?

Топлината е енергия, която телата непрекъснато обменят, ако имат различна температура. Винаги по-горещото тяло отдава топлина на по-студеното. Начините за пренасяне на тази енергия са конвекцията (при течности и газове), топлопроводността и излъчването от топ­ли­нен източник.

Задача 2. Второто важно изискване е към материалите, с които се изгражда екокъща. Те тpябвa дa ca дългoтpaйни и дa нe изиcĸвaт поддръжка или тя дa е минимaлнa. Зa пpeд­пo­чи­тa­нe e дa ce изпoлзвaт мecтни материали или такива, които са рециклирани или под­ле­жат на възобновяване.

Б. Защо снежните тухли са топлинен изолатор?
Въздухът не е само в атмосферата. Като смес от газове той няма собствена форма и обем и прониква на­вся­къ­де, където има свободно място – във водата, в поч­ва­та, в различните изделия, дори и в снежните тухли на инуитите.

Направете опита

„Празно шише?“

Материали: стъклено шише, фуния, пластилин, оцветена вода или сок.

Времетраене: 20 минути.

Време е за действие: Сложете фунията в шишето. Направете от пластилин лента и много плътно я облепете там, където фунията допира шишето. След това много внимателно налейте оцветената вода във фунията.

Наблюдение: Опишете в работния лист.

Обяснение на опита: Каква е причината? Попълнете текста вдясно, за да отговорите.

Как да направите 45 цветни ледени блокчета?

     Ще ви трябва: 2 форми за ледени блокчета, боя за храни или цветни боички.

  1. Вземете формите за ледени блокчета.
  2. Във всяка от формите сипете толкова вода, че да напълните [latex]\footnotesize \frac{1}{3}[/latex] от нея.
  3. След това подберете цветовете, които сте оп­ре­де­ли­ли от вашия модел, капнете по 1 – 2 капки от разтворената предварително боя за храни или боичка за рисуване.
  4. Допълнете догоре всяко място за ледено блокче.
  5. Сложете в камерата на хладилника или във фризер.
  6. След час тухлите ще са готови.

Какво ще ви трябва, ако работите с пластилин?
     Ще ви трябва: пластилин в различни цветове – от всеки цвят по 2 – 3 пръчици или блокчета.
     От всеки цвят изработете тухлички с размерите на ледено блокче. Преценете от кой цвят по колко „тухлички“ ще изработите.

   Независимо какъв материал ще използвате, ще ви трябват 45 броя тухлички с различен цвят. След­ва­ща­та стъпка е да изработите цветното пано или цветното иглу.

Как да направите цветно ледено пано? (Подредете цветните тухлички върху своя модел и не забравяйте да снимате готовото пано!)

Схема за подреждане на тухлите. Изрежете два хартиени кръга с диаметър 25 cm. Единият из­полз­вай­те за основа, върху която да започнете израждането на стената на иглуто. От втория кръг използвайте само половината и я поставете, както е показано на схемата, за да мо­же­те да определите наклона и височината на стената. След това продължете под­реж­да­не­то на тухлите, както е показано на схемата. Не забравяйте да снимате готовото иглу.

Задача 3. Какви приспособления имат организмите, за да оцелеят при много ниски температури?

Б. Как бялата мечка оцелява при температури под –40 оС?

Наблюдавайте снимките и разказа на бялата мечка. Направете опита, за да изследвате вещества, които подобно на въздуха са отлични топлоизолатори и предпазват мечките от измръзване.

→ Зелената къща има отлична изолация.

→ Строителството на зелени къщи щади природата.

→ Глобалното затопляне влошава живота на много арктически обитатели.

→ Белите мечки са уязвим вид, който ще намали численоста си приблизително с около [latex]\footnotesize\frac{1}{3}[/latex] за следващите 35 години.

→ Строителните материали за екокъщи трябва да са трайни, възобновими и да  се нуждаят от много малка поддръжка или въобще да не е необходима.