Зелена къща
НАЦИОНАЛЕН STEM ЦЕНТЪР
1113, София, бул. „Цариградско шосе“ № 125, бл. 5, тел./факс: 02 873 83 57
Електронна поща: stem.center@mon.bg
Бобърът знае много за строителството и къщите. Непрекъснато строи бентове и „къщи“ за своето семейство в потоци, езера и реки. Той използва клони на дървета, растителност, камъни и кал за строителен материал. Бентовете му задържат вода и тази „инфраструктура“ образува влажни зони, които се използват от много други видове. Затова бобрите се смятат за ключови видове във водните екосистеми.
Видът му се е появил преди повече от 50 млн г. на Земята.
Бобърът е умен и учи бързо – помагат му въпросите: Какво?, Кога?, Къде?, Защо? и Как?.
На гости в зелената къща
Сградите са едни от най-големите консуматори на енергия. За да затопляме и осветяваме домовете си, ние използваме почти цялата енергия, която произвеждаме. Това е причина температурата в околната среда непрекъснато да се повишава.
Днес е много важно да създаваме сгради, които изразходват малко енергия.
Те се наричат:
→ Екокъщи
→ Зелени къщи
→ Пасивни къщи
→ да използват възобновяеми източници на енергия
→ да имат отлична изолация
→ да се вписват добре в околната среда и да не я замърсяват
Идеята за зелени къщи е вдъхновена от изумителните способности на организмите да оцеляват.
Да надникнем в „зелените къщи“ на животните, които имат забележителни строителни умения, а след това да научим повече за местообитанията на животните, които спят зимен сън. Основното им „гориво“ по време на съня са мазнините, които могат да достигнат до [latex]\footnotesize\frac{1}{4}[/latex] от масата на животното.
Тук съм си у дома – в плитките и сладки води на езерата и реките.
M_H.DE, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Обработването на строителните материали е трудоемък процес, но затова пък те са екологични – клони, пръчки, трева, листа и кал, а с добре развитите си резци могат да прегризат дърво с дебелина на ствола 15 cm за по-малко от 50 минути. По-дебелите дървета им отнемат часове, за да ги пречупят.
Бобърът работи като екосистемен инженер, като създава уютни места за водолюбиви птици, водни безгръбначни и други видове бозайници. Освен човека много малко други организми оформят околната среда. Когато строят язовири, бобрите променят пътищата на потоците и реките и така се създават обширни влажни местообитания.
Строежът на новите съоръжения, както и ремонтът на старите започва в края на лятото или началото на есента. По-опитните семейства могат да изградят конструкции с височина от 2 m над водата и широчина 6 m във водата само за две нощи. Някои бобри копаят канали, които свързват техните езерца. Каналите се пълнят с подпочвени води и осигуряват на бобрите по-лесен транспорт на храна и „строителни материали“, както и им позволяват да избягат от хищници. Тези канали могат да се простират до 500 m около езерцето на бобъра.
Когато не намират достатъчно храна през зимните месеци, кафявите мечки изпадат в зимен сън (хибернация). За разлика от другите животни те лесно се събуждат особено ако не са успели да натрупат достатъчно мазнини през есента. По време на зимния сън сърдечният им ритъм и дишането се намаляват значително за разлика от телесната им температура. Тя се понижава само с 4 до 5 °C в сравнение с нормалната температура на тялото им – около 36,5 до 38,5 °C. През това време те не се хранят, не пият вода, не отделят непотребни вещества. Началото и продължителността на хибернацията зависят от условията на околната среда. Тя обикновено започва между октомври и декември и завършва между март и май, но в южните части, където живеят, кафявите мечки или въобще не заспиват, или имат много кратък зимен сън.
- Знаете ли, че:
Мечките натрупват мазнини, за да не гладуват по време на зимния си сън, без да се разболяват от атеросклероза, защото мастните отлагания са далече от кръвоносните съдове. Обикновено са под кожата. - Женските мечки натрупват повече мазнини, защото се нуждаят от повече енергия по време на бременността, а след това и за кърменето на новородените мечета.
Да посетим и местообитанията на прилепите.
Прилепите са сумрачни или нощни животни и спят през деня. Те използват очите си много малко. За сметка на това те са развили уникална слухова система и техника на ехолокация. Прилепите са способни да сравняват разликата между излъчваното и полученото ехо на ултразвуците и така да измерват разстоянието между телата около тях. Естествената им територия е огромна. Те се срещат дори и в Австралия, а значението им за природата и нейните екосистеми е огромно. Те са опрашители, като някои растителни видове изцяло зависят от прилепите за опрашване и разпространение на семена.
Защо са важни ушите за прилепите?
Защото прилепите „виждат“ и чуват с ушите си.
Прилепите излъчват ултразвуци, за да произвеждат ехо, което улавят, и се ориентират.
Чуйте звуците им на забавения запис.
Прилепите образуват ултразвуците с гласовия си апарат, а след това ги изпращат навън през устата и носа си. (Затова някои видове имат специални образувания, подобни на листа около ноздрите си.)
Прилепите улавят отразеното ехо с ушите си и така научават какво има около тях. Много бързо разпознават храната си (плодове или насекоми и др.) и се втурват се към нея с бясна скорост (могат да развият до 160 km за час).
Предстои ви работа в екип. Всеки екип си има гид, който ще помага.
- Заедно разпределете задачите си.
- Бъдете толерантни.
- Не оставяйте работата си за после или на някои друг член на екипа.
- Потърсете подкрепа, ако имате трудни задачи.
- Подкрепете съученик, който се затруднява.
Време е за обобщение
Решете задачите
Как и за какво живите организми използват енергията?
Живите организми използват енергията на хранителните вещества, за да живеят и да се движат. Тази енергия се измерва в килоджаули (kJ).
Ако мерната ни единица е количеството енергия в 1 банан, който тежи 110 g, то разгледайте галерията, за да научите от какво количество енергия (от колко банана) се нуждаят организмите и за какво я използват.
Енергия за живот
- Зелената къща има отлична изолация.
- Разумното потребление на енергия у дома е много важно за намаляване на глобалното затопляне.
- Животът в една зелена къща е природосъобразен и здравословен.
От теб зависи
Всеки човек във всеки дом по света трябва да се стреми да пести водата и енергията.
Открий мечтаната професия и дали тя ти подхожда
Моите приятели те предизвикват. Представяме ти една от съвременните професии, свързани с гората. Тя може да се окаже твоята мечтана професия. Научи повече за нея, като влезеш за малко в нейния свят. Предизвикай себе си, като я проучиш добре и решиш интересни казуси, за да опознеш собствените си силни страни.
АРХИТЕКТ
Какво работи архитектът?
Архитектът проектира сгради и цели квартали, като:
→ създава идеята за сградата
→ обсъжда идеята с екип от инженери и икономисти
→ планира сградата – тя трябва да съчетава красота, удобство и да се вписва в околната среда.
Свързани професии:
Строителен инженер – работи съвместно с архитекта, като отговаря за здравината и устойчивостта на сградата
Интериорен дизайнер – оформя вътрешното пространство, което трябва да е безопасно, функционално и привлекателно
Къде работи архитектът
В архитектурно бюро, но и на самите строежи, за да наблюдава и ръководи изпълнението на проекта. Той може отлично да чертае с молив и със съвременните компютърни програми.
Какви качества трябва да има?
Архитектът трябва да познава инженерните технологии и да проявява творчество във всеки проект. Трябва да може да работи в екип, да управлява и да е отговорен, защото от него зависи животът на хората в сградата.
Представи си, че си архитект
Трябва да проектираш къща в планината. Тя се намира на прекрасна поляна, близо е до път, но няма електричество и вода. Клиентите ти искат да имат всички удобства на съвременния живот.
Ще приемеш ли предизвикателството?
Проучи и отговори
→ Как ще снабдяваш къщата с вода?
→ Каква енергия ще използват електроуредите в къщата?
→ Как ще е разположена спрямо посоките на света?
Не забравяй, че трябва да направиш чертеж или рисунка.
Време е за оценяване – оценъчна мишена
1. Скала за оценяване:
1 т. до 4 т. – задоволително;
5 т. до 6 т. – добре;
7 т. до 8 т. – много добре;
9 т. до 10 т. – отлично.
2. Свържете точките за всички критерии. Ще получите определена форма.
3. Колкото по-правилна е формата, толкова по-хармонично са развити знанията, уменията и компетентностите ви.
Работен лист за екип 1. Строители на зелена къща на студено място
Работен лист за екип 2. Строители на зелена къща на топло място
Работен лист за екип 3. Строители на зелена къща на сухо и ветровито място
Зелена къща – методическа разработка за учителя