Екип 2.
Строители на зелена къща на топло място

Да ви се представя! Казвам се Pan paniscus или просто Бонобо. Често ме наричат и Малко шимпанзе или Шимпанзе пигмей. Моята ДНК се различава от тази на човека само с [latex]\footnotesize\frac{1}{100}[/latex], което ме прави най-близкия роднина на човека. 

Африка е моят дом. Живея във влажните екваториални гори на юг от река Конго в Централна Африка на територия с площ около 500 000 km2. Храня се с плодове, имам дълга коса на главата, която се разделя на път по средата, грациозен съм, живея на дърветата, но мога и да ходя на два крака на земята (е, съвсем малко!). Обичам водата.
Територията ми непрекъснато намалява, защото човекът изсича горите.

Екваториалните и тропични гори са сложна екосистема, която влияе на кръговрата на водата и върху целия климат на Земята. Известно е, че те доставят над 80% от кислорода на планетата. Тяхното изсичане води не само до измиране на много растения и животни, но и до нарушаване на кръговрата и на други вещества в природата като въглерод, азот, сяра, фосфор. Променят се въздушните течения, носещи топъл въздух от екватора към полюсите, увеличава се парниковият ефект.

Да научим повече за африканските къщи и да проверим дали те отговарят на изискванията за екокъща?

Задача 1. Архитектите започват работата си върху всеки проект за зелена къща с определяне на мястото ѝ. Изискване към зелените къщи е тяхното построяване и експлоатация да не променя и да не унищожава околната среда

За малките шимпанзета Бонобо строителството на зелени къщи е животоспасяващо. 

А. Разгледайте традиционните африкански къщи и открийте към кой климатичен фактор те са най-добре адаптирани и от какви материали са изградени.

Б. Да си припомним.

В. Да проучим какво количество светлина достига до земната повърхност във влажните екваториални гори.

Задача 2. Второто важно изискване е към материалите, с които се изгражда екокъща. Те тpябвa дa ca дългoтpaйни и дa нe изиcĸвaт поддръжка или тя дa е минимaлнa. Зa пpeд­пo­чи­тa­нe e дa ce изпoлзвaт мecтни материали, такива, които се рециклират или подлежат на възобновяване.

Б. Каква се случва с въздуха, когато се затопля?

Г. Като дизайнерите. В тази задача имате възможност да изберете как да представите външния вид на африканска зелена къща.
Г. 1. За тези, кито обичат да рисуват.
Направете колекция от рисунки на различни видове африкански къщи. Зад всяко платно за рисуване е скрита рисунка на африканска къща.  Нарисувайте ги, като използвате инструментите на виртуалното платно за рисуване. Не забравяйте да ги принтирате. 

Г. 2. За тези, които предпочитат да изработват 3D модели.
Изработете модел на африканска зелена къща.

Д. Какви източници на енергия са подходящи за африканските екокъщи?

Задача 3. Проучете какви приспособления имат организмите, за да се предпазят от прегряване при по-високи температури.


Огромното разнообразие от форми в живата природа не е случайно. Сложните конструкции в устройството на тялото винаги осигуряват приспособяване към условията на живот. Често идеите за построяването на сгради са вдъхновени от „архитектурата“ на живите организми. Кактусите имат „охлаждащи вертикални ребра“, които им правят сянка и намаляват ефекта от прякото слънчево нагряване. Листата им са ви­до­из­ме­не­ни в бодли, за да намаляват изпарението на вода.

→ Зелената къща има отлична изолация.

→ Строителството на зелени къщи щади природата.

→ Изсичането на влажните екваториални гори вло­ша­ва живота на много видове, които живеят само в тези гори.

→ Малкото шимпанзе Бонобо е силно застрашен вид, чийто дом е подложен на унищожаване от човека.

→ Строителните материали за екокъщи трябва да са трайни, възобновими и изискващи много малка или никаква поддръжка.