Да ви се представя! Казвам се Lama glama или просто лама. Често ме наричат и опитомена южноамериканска камила, но нямам гърбица.
Недостъпните върхове на Андите са моят дом. Андите прекосяват от север на юг цяла Южна Америка и достигат рекордната дължина от 9000 km. Те са високи над 6000 m и образуват непревземаема преграда, която защитава сушата от бури и ураганни ветрове, идващи от Тихия океан.
В Андите има места с много плодородна почва и богатства от полезни изкопаеми. Древните инки са наричали Андите Медната планина. Експлоатацията на тази величествена планина от хората причинява сериозни екологични проблеми: унищожаване на почвата, замърсяване на водата, обезлесяване и емисии на парникови газове в атмосферата.
Защо хората ни отглеждат като домашни животни?
- Издръжливи сме.
- Силни сме.
- Имаме висококачествена вълна (която се произвежда от гъстата ни козина).
- Добродушни сме.
- Интелигентни сме.
Плътната ни и груба, но топла вълна е ценен материал за производство на дрехи. На всеки две години хората стрижат козината ни и събират по 3 kg вълна от една лама.
В Южна Америка има много ферми, където се отглеждат лами. И днес все още ни използват за пренос на товари през Андите, защото можем да пренесем товар от около 50 kg на разстояние от 30 km във високите планини.
Добродушният ни характер все повече убеждава хората, че сме отлични домашни любимци.
Роднини сме с камилите, но за разлика от тях много рядко плюем, когато сме раздразнени. Все пак гените са си гени.
Тревопасни преживни животни сме. Имаме много червени кръвни клетки, защото живеем високо в планината.
Да научим повече за къщите, които са високо в планината, и да проверим дали те отговарят на изискванията за екокъща?
Задача 1. Архитектите започват работата си върху всеки проект за зелена къща с определяне на мястото ѝ. Изискване към зелените къщи е тяхното построяване и експлоатация да не променя и да не унищожава околната среда.
А. Да открием какви са предизвикателствата за строителите на зелени къщи високо в планината.
Условията за строителство в планината крият много предизвикателства. Известно е, че в планината те се променят много бързо и на малки разстояния.
Въпреки че валежите се увеличават с надморската височина, водата става все по оскъдна.
Без вода няма живот.
Това, което отличава нашата планета Земя от останалите планети, е наличието на огромни количества течна вода.
Организмите се нуждаят от непрекъснат прием на вода, за да извършват жизнените си процеси. Човекът може да живее по-дълго без храна, отколкото без вода.
Времето във високите планини е променливо, затова често има вятър – от лек полъх до ураган.
Вятърът оказва огромно въздействие върху климата и живота на хората.
Движението на въздуха наричаме вятър. Той възниква от неравномерното загряване на земната повърхност.;
Б. Да си припомним.
Водата има уникални свойства
→ Бавно се загрява и бавно изстива.
→ Лош топлопроводник е.
→ Най-плътна е при 4 °C.
→ При замръзване увеличава обема си.
→ Разтваря много вещества.
Проучете данните в таблицата и отговорете на въпроса след видеото.
В. Направете опитите.
Направете опита
„Да наблюдаваме кръговрата на водата“
Материали: прозрачен плик, тиксо, маркер, 100 — 200 mL вода, уред за нагряване.
Времетраене: 20 минути.
Време е за действие: Нарисувайте с маркер върху прозрачния плик облак с дъждовни капки и слънце. Начертайте и две стрелки – едната да се спуска от облака към дъното на плика, а другата да излиза от дъното в посока към слънцето. Сипете водата в плика и хубаво го запечатайте. Внимателно поставете плика върху парното.
Наблюдение: Опишете наблюдението в работния лист.
Направете опита
„Да направим мъгла“.
Материали: буркан, гореща вода, кубчета лед, метална цедка, боя за храни.
Времетраене: 20 минути.
Време е за действие: Напълнете внимателно един буркан с гореща вода (но не кипяща, с температура между 50 и 80 °С). Оставете го така една минута. След това излейте горещата вода, като оставите на дъното около 2 сантиметра от нея. Внимавайте с горещия буркан, използвайте ръкавици. Поставете метална цедка над буркана. В цедката поставете 3 — 4 кубчета лед и наблюдавайте. Разликата в температурите на топлата вода и леда създава мъгла. Може да я направите цветна, ако в горещата вода сложите малко боя за храни.
Обяснение на опита: Обяснете какво представлява мъглата.
Направете опита
„Да направим торнадо“
Материали: въртяща кухненска чиния (или друга плоскост), чаша, ножица, тиксо, газирана вода, сол.
Времетраене: 5 минути.
Време е за действие :
→ Поставете чашата в средата на чинията и я закрепете с тиксо. Напълнете чашата с газирана вода и завъртете чинията. Сложете голяма щипка сол във водата.
→ Може да направите този опит и като завъртите с лъжица водата във висок буркан. Капнете малко мастило или боя за храна в центъра. Само не пълнете буркана догоре.
Наблюдение: Опишете наблюдението в работния лист.
Обяснение на опита: Обяснете какво представлява торнадото.
Задача 2. Второто важно изискване е към материалите, с които се изгражда екокъща. Те тpябвa дa ca дългoтpaйни и дa нe изиcĸвaт поддръжка или тя дa е минимaлнa. Зa пpeдпoчитaнe e дa ce изпoлзвaт мecтни материали или такива, които са рециклирани или подлежат на възобновяване.
Първата суровина, която човек използва за строителство, е глината. Блокчетата от изпечена глина се наричат тухли. Кирпичените тухли са най-древният ръчно изработен материал. Те са смес от глина и слама. Били са подготвяни напролет по поречията на реките и са оставяни да съхнат през горещото лято.
Днес тухлите се изпичат при много по-високи температури и това ги прави по-устойчиви. Те имат редица предимства като екологичен материал, защото са:
→ здрави и дълготрайни
→ добри топлоизолатори
→ добри звукоизолатори
→ не горят, защото вече са изпечени
→ не се влияят от промени в атмосферата.
Направете опита
„Да си изпечем глинени украшения.“
Материали: глина, фурна за печене, формички за сладки, нож за пластилин, темперни бои.
Времетраене: 50 минути.
Време е за действие: Разстелете глината като кръг или елипса. Направете различни фигурки по ваше желание. Ако приготвяте украшения (например за коледна украса), не забравяйте да направите отвори за връвчица. Изпечете фигурките според указанията за изпичане на глината.
След като изстине напълно, оцветете по желание с темперните бои.
Как може да бъде използвана най-добре естествената светлина?
За да затопляме къщата, можем да използваме директно слънчевата топлина. Важно е прозорците да са разположени на тези стени, които най-дълго време се огряват от Слънцето.
Стъклото се прави от пясък, към който се добавят сода (за по-лесно топене) и варовик (за да е твърдо). Сместа се топи при около 1500 °C, излива се в калъпи с определена форма и бавно се охлажда. Стъклото е готово.
Задача 3. Проучете как приспособленията на живите организми им помагат да оцеляват при неблагоприятни условия на живот.
А. Да проверим има ли прилика между функционирането на тялото на човека и на зелената къща.
Природата отдавна е „научила“ организмите да работят „природосъобразно“. Човешкото тяло е прекрасен пример за това. За гориво се използват хранителните вещества, а процесът дишане осигурява енергията, необходима за работата на органите ни. Дейността на главния мозък превръща тялото ни в една „умна“ и „зелена къща“ с приблизително постоянна температура около 36,8 °С.
Всъщност температурата ни се колебае в определени граници и не е еднаква навсякъде. Вътрешните органи са по-топли от кожата. Абсолютно постоянна е единствено температурата на главния ни мозък.
Наблюдавайте фигурите. Открийте как кръвоносните съдове, космите и потните жлези ни помагат да поддържаме постоянна телесна температура. За всяко от изображенията на кожа изберете думата, която правилно описва нейните характеристики в таблицата „Регулация на телесната температура в човешкото тяло“.
Включва се защитата на тялото срещу студа — при мускулното съкращение се отделя топлина, която повишава телесната ни температура.
Спанакът, броколите, копривата са зелени храни. Те се считат за суперхрани, защото са богати на:
→ хлорофил, който ги оцветява
→ антиоксиданти, които унищожават вирусите
→ витамини А, С и Е
→ желязо и цинк.
Б. Защо е важен свежият въздух в стаите?
Влажността на въздуха в стаите влияе върху здравето на човека. Ако тя е над 50%, се развиват плесени. Плесените са просто устроени гъби. Те отделят токсини, които увреждат дихателната система на човека. Спорите, с които плесените се размножават безполово, са микроскопични. Попаднали в дихателните пътища на човека заедно с вдишвания въздух, те предизвикват алергии. Ако влажността на въздуха е под 30%, човекът усеща сухота в гърлото и очите му се зачервяват.
Направете опита
„Колко бързо растат плесените?“
Материали: филия бял хляб, прозрачен плик, ръкавици, лупа и фотоапарат.
Времетраене: 10 минути; резултатът от експеримента наблюдавайте всеки ден в продължение на 5 дни.
Време е за действие: Поставете филията в плика и го залепете. Наблюдавайте в продължение на 5 дни и снимайте, без да изваждате филията от плика. Използвайте за наблюдението си и лупа. Работете с ръкавици.
Извод на изследователя: Увеличава ли се броят на петната с плесен с течение на опита? Как се хранят плесените? Защо е задължително да се използват ръкавици?
В. Как ламите оцеляват при неблагоприятните условия високо в планината?
Ламите живеят в много сух климат и си набавят по-голямата част от нужната им вода от храната. Нуждаят се от 2 – 3 литра вода на ден, а консумираната храна представлява около [latex]\frac{2}{100}[/latex] от теглото им.
Ламите имат плътната, груба, но топла вълна, която е ценен екологичен материал.
По правило ламите плюят по себеподобните си, а не по хората. Когато лама плюе върху човек, това често означава грешен отпечатък или, че ламата е била жестоко малтретирана, дори измъчвана. Ламите обикновено плюят, за да покажат своето господство в стадото и демонстрират невероятна точност. Полутечната зеленикава маса е неприятна, но иначе е безвредна и лесно се отмива.
Съставките на кръвта на ламите са същите, както и при човека. За да си набавят достатъчно кислород високо в планината, ламите имат много повече червени кръвни клетки в кръвта си в сравнение с кръвта на човека.
Броят на еритроцитите на човека също се увеличава при престой в планината!!!
→ Зелената къща има отлична изолация.
→ Строителството на зелени къщи щади природата.
→ Глобалното затопляне влошава живота и на животните, които отглежда човекът.
→ Въпреки че ламите се отглеждат във ферми, тяхната територия в Андите е намаляла значително.
→ Строителните материали за екокъщи трябва да са трайни, възобновими и изискващи много малка или никаква поддръжка.